Vi har ikke hatt skriftlig samværsavtale hittil, kan jeg kreve det nå selv om barnet har fylt 16 år?

0 liker 0 misliker
274 visninger
spurt 16 Nov 2016 av Elisabeth (120 poeng)
redigert 27 Nov 2016 av Psykolog Sharthan
Samværsavtalen Q&A

1 svar

0 liker 0 misliker

Ja, hvis du mener at der er til det beste for barnet deres (https://lovdata.no/lov/1981-04-08-7/§48

Dere er ansvarlige for felles barn/ungdom frem til de fyller 18 år. For best å kunne få en oversiktlighet i forhold til hvor ungdommen deres er burde dere høre med hans/hennes ønsker og behov (https://lovdata.no/lov/1981-04-08-7/§31). Deretter så å forsøke å snakke sammen om å sette opp en avtale som dere alle kan ble enige for å få en forutsigbarhet. 

Det som ikke kommer frem er hvorfor han ikke ønsker å signere en ny avtale.

Er det på grunn av redd for å skrive fra seg ungdommen?

Er det på grunn av at det vil øke bidrag?

Er det på grunn av at han ikke ser behovet siden dere følger en for for avtale allerede?

Grunnen til at det ikke er pliktig med mekling etter 16 år er at en avtale i hovedsak vil følge det ungdommens ønsker, så langt foreldrene ikke er enig i at det ikke er til det beste for han/henne. 

svart 20 Nov 2016 av Psykolog Sharthan (1,790 poeng)

Relaterte spørsmål

0 liker 0 misliker
1 svar
0 liker 0 misliker
1 svar
0 liker 0 misliker
1 svar
904 visninger spurt 5 Jun 2015 av Kj (160 poeng)
0 liker 0 misliker
1 svar
0 liker 0 misliker
1 svar
Hei og velkommen til Samværsavtalen.no sitt forum! Her kan en stille spørsmål anonymt, og få svar vedrørende temaer i forhold til samvær og samliv (med forbehold om kapasitet). Dette blir gitt i form av generell informasjon.